Pod koniec listopada miały miejsce targi SPS IPC Drives 2017 – jedna z najważniejszych imprez wystawienniczych w branży automatyki przemysłowej. Przedstawiamy wybrane wydarzenia i nowości z hal targowych w Norymberdze.

────── DZIEŃ 3 ──────

Na koniec (bo relacja ma charakter przyrostowy, wcześniejsze dni są poniżej) jeszcze jedno spojrzenie na ponad 1600-metrowe stoisko firmy Siemens oraz jedną z prezentacji technologii chmurowej MindSphere.

──────

Firma Pilz jest jednym z głównych interesariuszy w inicjatywie niemieckiego rządu „Industrie 4.0”. Na targach Pilz prezentował m.in. modułową linię produkcyjną zgodną z koncepcją Przemysłu 4.0 (plus rozbudowaną o to, w czym firma się specjalizuje, czyli bezpieczeństwie funkcjonalnym).

──────

Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality) pojawiała się w wielu miejscach hal targowych. Poniżej przykład z wykorzystaniem okularów Microsoft HoloLens.

──────

HMS Networks prezentuje rozwiązania z obszaru przemysłowego Interenetu Rzeczy (IIoT)

──────

Danfoss – krótki film ze stoiska targowego.

──────

„W implementacji Przemysłu 4.0 trzeba mówić do użytkowników językiem potencjalnych korzyści” – panel dyskusyjny na temat cyfryzacji automatyki i przemysłu.

────── DZIEŃ 2 ──────

Jakie korzyści w różnych branżach przynosi wdrażanie Przemysłu 4.0? Mówił o tym Klaus Helmrich, prezes dywizji Drive Technologies w firmie Siemens (poniżej).

Firma opublikowała również whitepaper „Digitalization Productivity Bonus: Sector Insights„, który można pobrać stąd. Poniższy wykres pochodzi z publikacji.

──────

Przedstawiciele Beckhoff Automation na temat TwinCAT Vision, technologii precyzyjnych pomiarów oraz innych nowości przedstawianych podczas SPS IPC Drives 2017.

──────

Konferencje, prelekcje… Po lewej Christian Daniel z  ISG industrielle Steuerungstechnik  na temat przeprowadzania zautomatyzowanych testów z cyfrowymi bliźniakami (Automatisierte Tests mit digitalen Zwillingen), po prawej początek konferencji poświęconej technologiom komunikacyjnym: 5G jako katalizator Przemysłu 4.0? (5G als Katalysator für Industrie 4.0?).

──────

Augmented Reality na stoisku Siemensa – nowa generacja silników SIMOTICS SD (źródło: BozenaImmonen/Twitter)

────── DZIEŃ 1 ──────

Phoenix Contact prezentuje PLCnext Technology – nową, otwartą platformę sterowania pozwalającą na programowanie z wykorzystaniem zarówno narzędzi takich jak Visual Studio, Eclipse czy Matlab Simulink , jak również tworzenie kodu programu w językach zgodnych z IEC 61131-3 oraz w C/C++ i C#.

Tutaj do poczytania po polsku. Poniżej zestaw filmów od firmy.

──────

HARTING przedstawia m.in. złącza Han-Modular z wbudowanym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, nowe złącza M12 oraz gamę złączy PushPull V4 Industrial. Firma zwiększa również ofertę w zakresie komputerów modułowych MICA do zastosowań w aplikacjach IIoT oraz Industry 4.0. Współnie z Arrow Electronics opracowany został MICA Wireless Sensor Networks pozwalający na łatwe tworzenie bezprzewodowych sieci czujnikowych. Jego premiera miała miejsce dzisiaj na targach.

──────

Jednym z głównych tematów prezentowanych podczas SPS IPC Drives na stoisku firmy Siemens jest Mindsphere. Dostępne są prezentacje na żywo – wykaz na stronie https://goo.gl/o2a9K1

Podstrona tematyczna firmy Siemens poświęcona SPS IPC Drives 2017.

──────

Firma B&R Industrial Automation prezentuj napęd liniowy ACOPOStrak. Robi wrażenie! Film promocyjny z produktem tutaj.

──────

3… 2… 1… W Norymberdze wystartowały targi SPS IPC Drives 2017! Będziemy regularnie publikowali informacje o nowościach prezentowanych przez firmy, szczególnie z obszaru #industry40

Źródło zdjęć: SPS, messe