Wysoki poziom w przenośni i rzeczywistości – otwarty niedawno magazyn wysokiego składowania firmy Amica ma aż 47 metrów wysokości i mieści 26 tys. miejsc paletowych. Przedstawiamy inwestycję, w wyniku której powstał największy tego typu obiekt w Polsce.

Otwarty we wrześniu magazyn wysokiego składowania znajduje się przy fabryce kuchni we Wronkach. Ma on powierzchnię 6,5 tys. metrów kwadratowych i może pomieścić do 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD. Konstrukcja budynku pozwala w pełni wykorzystać obszar, na której jest przechowywany sprzęt.

magazyn wysokiego składowania

Zbudowany w rok

Omawianą inwestycję podjęto w ramach realizowanej od 2014 roku wieloletniej strategii „Hit 2023”, która zakłada m.in. znaczący wzrost produkcji, rozwój organizacyjny, zwiększenie zatrudnienia oraz usprawnienie systemu dystrybucji produktów do klientów. Do 2023 roku planowane jest podwojenie wolumenu produkcji w fabryce we Wronkach – z 1,2 do około 2,5 mln sztuk sprzętu rocznie.

Budowa magazynu wysokiego składowania rozpoczęła się 9 września 2016 roku uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego. Magazyn powstał w ramach Centrum Logistycznego firmy Amica, zaś jego koszt wyniósł około 60 mln złotych. Ma on się zwrócić w około pięć lat.

Rozbudowa centrum logistycznego i budowa nowoczesnego magazynu to wynik rozwoju i rosnących potrzeb firmy. W tej chwili sprzedajemy nasze produkty na ponad 55 rynkach zagranicznych i jako tak duża firma musieliśmy znacząco usprawnić logistykę przepływu zróżnicowanej gamy produktów dużego i małego AGD do naszych odbiorców, niezależnie od kraju i kontynentu

Jacek Rutkowski, prezes Grupy Amica

Wykonawcy zagraniczni i krajowi

Do budowy centrum logistycznego, w tym również magazynu, zostały zaangażowane jedne z najlepszych firm w tej dziedzinie. Takimi są m.in. Voestalpine z Austrii (wykonawca konstrukcji stalowej), Kardex Mlog z Niemiec (dostawca technologii i software), DeWaal (wykonawca palowania) oraz AWBUD (wykonawca branży budowlanej). W ramach realizacji inwestycji Amica współpracowała także z lokalnymi firmami i poddostawcami.

Pełna automatyzacja

System jest w pełni zautomatyzowany i pozwala na układanie około 1,6 tys. artykułów na godzinę. „W magazynie nie ma ogrzewania, a światło jest zgaszone. Nie pracuje w nim żaden pracownik, jedynie operator nadzoruje prawidłową pracę systemów. W obiekcie nie ma wypadków, a towar jest przenoszony przez pięć 44 metrowych ruchomych ramion. W weekendy magazyn nie bierze urlopów. Jest tak zaprogramowany, aby w tym czasie optymalizował ułożenie towaru pod zlecenia na kolejny tydzień” – informuje portal StrefaInwestorów.pl.

Nowy budynek w znacznym stopniu umożliwia firmie zarówno ograniczenie kosztów przewozu towarów, jak i ich magazynowania. Dodatkowo znacznemu skróceniu ulegnie czas dostawy towaru do klientów. Docelowo magazyn ma również mieć własne, alternatywne źródło energii.

Przy tak dużej inwestycji oszczędności będą odczuwalne po latach. Dużo szybciej osiągniemy cel, jakim jest usprawnienie logistyki i poprawa jakości naszej pracy. Towar będzie trafiał do naszych klientów przynajmniej o dobę szybciej, a zapas będzie praktycznie w jednym miejscu. Nowa technologia pracy pozwoli też uprościć nasze procesy zarządzania tak dużą ilością produktów i praktycznie natychmiast kierować transport potrzebnych urządzeń AGD na konkretne rynki

Paweł Pszczółkowski, dyrektor ds. logistyki w firmie Amica

Źródło: Amica