W Berlinie rozpoczęła się doroczna konferencja PLM Europe – niezależne wydarzenie gromadzące użytkowników oprogramowania Siemens PLM, dostawców narzędzi projektowych i ich partnerów biznesowych, a także inne osoby związane ze środowiskiem projektowania 3D. Podczas spotkania, które potrwa do środy, prezentowane są m.in. nowe wersje oprogramowania Siemens NX12 oraz Simcenter 3D.

Nowe środowisko projektowe

Główną premierą wydarzenia jest ta dotycząca oprogramowania NX12 – nową generacją systemu do projektowania, symulacji i cyfrowej produkcji. Pozwala ono na korzystanie przez firmy z tzw. cyfrowego bliźniaka (Digital Twin), łącząc projektowanie elektryczne, mechaniczne oraz logiczne. Oprogramowanie zapewnia ścisłą integrację z Capital Harness oraz Xpedition firmy Mentor Graphics.

NX jest skalowalnym narzędziem dla produktów na bazie metodologii RFLP (Requirements, Functional, Logical and Physical), która zapewnia możliwość łączenia domen logicznej i fizycznej. Użycie modelowania konwergentnego (Convergent Modeling) umożliwia projektantom pracę i modelowanie przy użyciu geometrii fasetkowej w połączeniu z geometrią precyzyjną. W efekcie zapewniona jest możliwość płynnego projektowania hybrydowego. Warto dodać, że w oprogramowaniu pojawiły się też nowe funkcje wspierające produkcję metodą przyrostową (druk 3D) w warunkach przemysłowych.

Zaawansowane symulacje

Drugim z nowych narzędzi prezentowanych na konferencji jest środowisko Simcenter 3D, które jest oprogramowaniem z zakresu wielodyscyplinarnej inżynierii wspomaganej komputerowo (CAE) oraz symulacji. Może ono działać na bazie danych z dowolnych źródeł CA, w szczególności Siemens NX, na którym bazuje.

Nowe środowisko pozwala na korzystanie z technologii Convergent Modeling, umożliwiając realizację kompleksowych procesów w zakresie projektowania generatywnego. Rozwiązania te pozwalają na dokładniejsze modelowanie ruchu oraz wydajniejsze symulacje akustyki i dynamiki konstrukcyjnej. Simcenter 3D zapewnia też rozszerzone wsparcie dla projektów nieliniowych (wykorzystuje się tu solwer wielokrokowy NX Nastran) oraz zaawansowanej analizy kompozytów na bazie oprogramowania LMS Samtech Samcef. Najnowsza wersja zawiera także szereg udoskonaleń poprawiających procesy przemysłowe w wielu branżach przemysłu, modelowanie połączeń w dużych złożeniach oraz dokładność symulacji elastycznych rur i przewodów.

Simcenter 3D stanowi część pakietu rozwiązań symulacyjnych i testowych, oferowanego przez firmę Siemens pod nazwą Simcenter.

Informacje o konferencji dostępne są na stronie wydarzenia.

PS.: Jednym z prelegentów spotkania jest Bruce Dickinson z Iron Maiden! Tematem jego wystąpienia jest „Turn Your Customers Into Fans”. Bruce Dickinson, oprócz bycia wokalistą legendarnej grupy heavy-metalowej, jest też komercyjnym pilotem liniowym.