Koncern ABB przejmuje biznes Industrial Solutions firmy General Electric. Wartość transakcji, która była negocjowana od ponad pół roku, wyniesie 2,6 mld dolarów.

Kluczowe informacje

Akwizycja ma wzmocnić drugą globalnie pozycję ABB w dziedzinie produktów elektrycznych

Przejmowany dział stanowi dla GE non-core business

Skutkiem przejęcia ma być m.in. zwiększenie dostępu firmy ABB do klientów na rynku północnoamerykańskim

Uzgodniono możliwość długoterminowego korzystania z marki GE

Cena zakupu wyniesie 2,6 mld dolarów

Roczne korzyści wynikające z połączenia oceniane są na około 200 mln dolarów

Zakończenie transakcji oczekiwane w pierwszym półroczu 2018 roku

ABB poinformowało o przejęciu GE Industrial Solutions – globalnego biznesu GE dostarczającego elementy infrastruktury do dystrybucji energii elektrycznej, systemy zasilające oraz aparaturę elektroenergetyczną niskiego i średniego napięcia. GE Industrial Solutions będzie zintegrowany w ramach działu ABB Electrification Products (EP).

Oferta produktów GE Industrial Solutions obejmuje m.in. urządzenia i systemy z obszaru:

  • Dystrybucji energii (aparatura modułowa, obudowy i szafy instalacyjne, wyłączniki przemysłowe, rozdzielniki dystrybucyjne, oprogramowanie, transformatory i aparaturę średniego napięcia);
  • Aparatury kontrolno-sterowniczej i napędów (styczniki i wyłączniki silnikowe, aparaty pomocnicze oraz przemienniki częstotliwości i soft startery);
  • Systemów zasilania krytycznego (UPS, systemy DC, ochronniki przeciwprzepięciowe i inne).

GE Industrial Solutions zatrudnia globalnie około 13,5 tys. osób, siedziba główna zlokalizowana jest w Atlancie. W 2016 roku biznes osiągnął przychody w wysokości około 2,7 mld dolarów, natomiast marża EBITDA wyniosła 8%. W ramach transakcji ABB i GE zgodziły się ustanowić długoterminowe, strategiczne wsparcie w zakresie dostarczanych produktów.

ABB GE

W Polsce GE Industrial Solutions ma zakłady produkcyjne w Bielsku-Białej, Kłodzku i Łodzi. Firma ABB ma oddziały lokalne, w tym zakłady produkcyjne, m.in. w Warszawie, Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu, Wrocławiu oraz Krakowie.

Na zdjęciu tytułowym artykułu: Ulrich Spiesshofer, prezes ABB

Zobacz również

ABB przejmie B&R