Mercedes-Benz rozpoczął budowę swojej pierwszej fabryki silników w Polsce, która powstaje w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (około 70 km na zachód od Wrocławia). Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Fabryka, której uruchomienie zaplanowano na koniec 2019 roku, ma stanowić połączenie najwyższych w branży motoryzacyjnej standardów z ideą Przemysłu 4.0.

Wmurowanie kamienia węgielnego

Mercedes-Benz rozpoczął budowę nowej fabryki silników oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego. „Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Będzie zaopatrywała nasze fabryki samochodów w niezwykle wydajne silniki nowej generacji” – mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw. „Przygotowujemy naszą globalną sieć produkcyjną na wyzwania przyszłości. Chcemy udowodnić, że nieobcy nam jest zarówno sprint, jak i maraton: ze względu na wysoki światowy popyt zamierzamy w nadchodzących latach wytwarzać coraz większą liczbę konwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych, utrzymując tradycyjną, wysoką jakość Mercedes-Benz. Jednocześnie długofalowo będziemy dostosowywać sieć produkcyjną do potrzeb elektromobilności”.

Mercedes-Benz w Jaworze
Wizualizacja powstającego zakładu (źródło: Mercedes-Benz)

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce. Będzie wytwarzał silniki czterocylindrowe do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Wartość inwestycji koncernu Daimler w Jaworze wynosi około 500 mln euro. Dzięki niej powstanie tu około 500 miejsc pracy.

Oficjalna uroczystość

W oficjalnej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego na terenie przyszłej fabryki wzięli udział: wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars i dyrektor zakładu Mercedes-Benz w Untertürkheim Frank Deiss oraz prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland dr Andreas Schenkel, a także inni goście ze świata polityki i biznesu oraz władze lokalne.

„Witamy naszych polskich kolegów w globalnej sieci zakładów produkujących zespoły napędowe i cieszymy się na bliską współpracę”, powiedział Frank Deiss. „Wszystkie nasze zakłady są ze sobą ściśle powiązane i korzystają z obustronnego transferu know-how. W ten sposób zapewniamy utrzymanie tradycyjnego poziomu jakości Mercedes-Benz”. Szkolenie polskich pracowników będzie się odbywało w fabryce w Untertürkheim oraz w zakładzie w Kölleda w Turyngii. Do Polski będą też przyjeżdżali pracownicy z Niemiec, aby dzielić się swoim doświadczeniem z polskimi kolegami. Plan szkoleń dla personelu nowej fabryki silników przewiduje także ścisłą współpracę z lokalnymi, polskimi szkołami zawodowymi.

„W Jaworze powstanie unikatowy zakład, w którym produkowane będą silniki samochodowe najnowszej generacji. Inwestycja Daimlera oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujących oraz otwartą współpracę naszego partnera z uczelniami i placówkami szkolnictwa zawodowego” – mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Przemysł 4.0 oraz Green Production

Jaworska fabryka silników ma połączyć najnowsze standardy branżowe z ideą Przemysłu 4.0 i stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników. Oprócz nowoczesnych urządzeń i technologii, będą w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służące do zarządzania kadrami i energią. Z kolei dynamiczne systemy produkcji umożliwią wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii.

„Tu, w Jaworze powstanie nowa fabryka, która będzie dostarczać nowoczesne i bardzo wydajne silniki, spełniające najwyższe standardy, a także nasze własne, specyficzne wymogi. Mamy już bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z polskimi partnerami ze świata polityki oraz biznesu i cieszymy się na dalszą owocną współpracę” – mówił dr Andreas Schenkel.
Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeśli chodzi o efektywność produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostaną tu wypracowane rozwiązania w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.

Źródło zdjęć: Mercedes-Benz

Zobacz więcej

Strona poświęcona powstającemu zakładowi Mercedes-Benz w Jaworze

http://mercedes-benz-jawor.com.pl/fabryka-w-jaworze/