Podczas konferencji Minds + Machines Europe, która miała miejsce w Berlinie 13 czerwca 2017, firma GE zaprezentowała gamę nowych rozwiązań cyfrowych dla przemysłu. Obejmują one narzędzia analityczne oraz serwisowe bazujące na platformie Predix. Przedstawione zostały również plany rozwoju działalności nowej spółki Avitas Systems, która dostarcza technologie do prowadzenia zaawansowanych usług inspekcyjnych w branży energetyki, oil&gas oraz wsektorze transportowym.

Nowości w serwisowaniu i utrzymaniu ruchu

„Europa może pełnić kluczową rolę w zakresie wprowadzania przemysłu do epoki cyfrowej. Inwestycje w technologie takie jak automatyzacja, zaawansowana produkcja i sztuczna inteligencja mogą przekształcić branżę przemysłową i zwiększyć jej produktywność” – mówił podczas kongresu Jeff Immelt, prezes GE. „Aby zmniejszyć koszty i wyeliminować nieplanowane przestoje, istotne jest, aby branże kapitałochłonne przechodziły z modelu reaktywnego [w utrzymaniu ruchu i serwisie] na predykcyjny. Zmiana ta pozwoli na określanie potencjalne problemów z aktywami i reagowanie na nie z wyprzedzeniem, w sposób zapobiegawczy” – dodał.

W celu realizacji zmian takich jak omawiane, GE Digital proponuje szereg rozwiązań bazujących na platformie cyfrowej Predix. Takimi są w szczególności ServiceMax służący do zarządzania działalnością serwisową i utrzymaniem zasobów, a także portfolio produktów Asset Performance Management. Podczas Minds + Machines Europe poinformowano o połączeniu obydwu technologii, co ma zapewnić stworzenie „przyszłego standardu w zakresie serwisowania instalacji przemysłowych”.

Ma on cechować się zaletami ServiceMax, a więc możliwością zarządzania serwisem i inspekcjami w terenie (wymiana danych w chmurze), a także dostępnością produktów z portfolio APM. W efekcie przedsiębiorstwa będą mogły gromadzić i analizować duże zbiory danych związanych z serwisem – od tych dotyczących konserwacji predykcyjnej, po informacje o awariach i zalecane działania naprawcze. Ma to pozwolić wyjść poza dotychczas stosowane tradycyjne monitorowanie zasobów, zwiększając ich dostępność, wydajność, a jednocześnie zmniejszając koszty serwisowe. Rozwiązanie będzie dostępne pod koniec tego roku.

Podczas spotkania zaprezentowano również gamę nowych aplikacji bazujących na wspomnianej platformie Predix. Jedną z nich jest Digital Utility, która zapewnia możliwość łączenia danych z systemów produkcyjnych i danych operacyjnych z informacjami dotyczącymi cen energii. Jest to oprogramowanie typu Business Optimization, które przeznaczone jest przede wszystkim dla klientów z branży utilities (dostawcy mediów, w szczególności energetyka).

Drony, roboty mobilne i sztuczna inteligencja

GE Ventures uruchomiło firmę Avitas Systems, której celem jest rozwój i dostarczanie zaawansowanych usług inspekcyjnych dla energetyki, branży oil&gas oraz sektora transportowego. Korzystając m.in. z dronów i specjalistycznych robotów wykonywane mają być złożone inspekcje obiektów, a następnie – na bazie analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji – zapewniane informacje o stanie instalacji i możliwościach predykcyjnego utrzymania ruchu.

 

Avitas Systems korzysta z platformy Predix do przetwarzania i analizy danych, która zapewnia m.in. możliwość analizy stanu rozproszonych zasobów w wymienionych branżach. Integruje ona dane z kontroli, informacje zewnętrzne, zaleca optymalne harmonogramy przeglądów i serwisowania. System może łączyć dane z różnych źródeł i samodzielnie analizować ich relacje między nimi w inteligentnej analizy i tworzenia bazy wiedzy.

 

Przedstawiciele Avitas Systems dodają, że ​​bezzałogowe statki powietrzne, które wyposażone będą w kamery (w tym np. termowizyjne), będą mogły łatwiej i szybko kontrolować stan aktywów. Dotyczy to w szczególności zadań związanych z pracą w warunkach niebezpiecznych. Uzyskiwane podczas inspekcji informacje są przetwarzane, co w efekcie zapewnia tworzenie optymalnych harmonogramów przeglądów oraz możliwość śledzenia zmian stanu instalacji w czasie.

 

Alex Tepper, dyrektor zarządzający GE Ventures, stwierdził, że „wielkość rynku związanego z inspekcjami i monitoringiem w przemyśle to branża o rocznej wielkości 40 miliardów dolarów.” Jego zdaniem duże firmy mogą wydawać nawet 100 mln dolarów na działania w zakresie inspekcji posiadanych systemów, a dzięki proponowanym przez Avitas Systems rozwiązaniom owa kwota może być zmniejszona nawet o 25%. Poniżej pierwszy z robotów w dłuższym filmie.

John Flannery nowym prezesem GE

Na koniec informacja o istotnej zmianie personalnej w firmie. John Flannery, dotychczasowy prezes i dyrektor generalny GE Healthcare, został wybrany prezesem (CEO) koncernu GE. Stanowisko to obejmie on pierwszego sierpnia 2017, zastępując dotychczasowego prezesa, którym jest Jeff Immelt.

Flannery ma 55 lat i rozpoczął swoją karierę zawodową w GE w 1987 roku w dziale finansowym. Ponad połowę z 30 lat pracy w koncernie spędził poza Stanami Zjednoczonymi, prowadząc kilka działów koncernu, w tym GE Healthcare, oddział GE w Indiach, brał także udział w działaniach związanych nabyciem biznesu energetycznego firmy Alstom. Informacje o nowym CEO dostępne są na tej stronie.

Źródło zdjęć: GE