Tydzień po zakończeniu się kongresu impact’17 nie milkną relacje w prasie i komentarze dotyczące odbywających się prelekcji oraz dyskusji panelowych . Przedstawiamy relację z tego interesującego wydarzenia, które miało miejsce na przełomie maja i czerwca w Krakowie.

12 ścieżek tematycznych, 300 mówców

W spotkaniu wzięło udział aż 300 mówców z 30 krajów oraz sumarycznie pięć tysięcy uczestników. Kongres był podzielony na 12 ścieżek tematycznych, które odbywały się równolegle na trzech scenach. Takimi ścieżkami były m.in. science to business, mobility, fintech&e-commerce, energy&resources, entrepreneurship, industry 4.0 oraz techcity.

Zbigniew Jagiello, PKO Bank Polski, Bartosz Ciolkowski, Mastercard, Katarzyna Kieli, Discovery Network CEEMEA, Pawel Surowka, PZU, Jaroslaw Oleszczuk, AstraZeneca

Wśród osób, które pojawiły się w Krakowie, byli przedstawiciele takich firm i organizacji, jak m.in. (podajemy za Business Insider Polska): MasterCard, RoboSavvy, TMobile, Ministerstwo Cyfryzacji, University of Chicago, Samsung, IBM, SAP, 500 Startups, AstraZeneca, Microsoft, Siemens AG, Monetary Authority of Singapore, Uber, TechCrunch, PayU, Harvard Medical School oraz Ministerstwo Rozwoju. Podczas dwóch dni uczestnicy mieli do wyboru również kilka formatów networkingowych oraz odbycia indywidualnych spotkań z mentorami i inwestorami. Osią całego wydarzenia były dyskusje szans i zagrożeń związanych z cyfryzacją oraz „ekonomią 4.0”.

Tomasz Haiduk, Siemens, mod: Wawrzyniec Smoczyński

Budowa sieci 5G w Polsce

Jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższej przyszłości, które ma zapewnić Polsce rozwój będzie wdrożenie sieci 5G, o czym w ramach ścieżki tematycznej digital state mówił Tim Höttges, prezes Deutsche Telekom. „Jestem tutaj, aby powiedzieć, że Deutsche Telekom spowoduje, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które będą miały sieć 5G. Jestem tutaj, aby zaprosić was, m.in. młodą scenę startupową w Polsce, do współpracy z nami, abyście podzielili się swoimi pomysłami” – rozpoczął swoje wystąpienie Prezes Deutsche Telekom.

Marcin Cichy, UKE, Martin Mellor, Ericsson, Timotheus Hötteges, TMobile/Deutsche Telekom

Höttges podkreślał , że udane wdrożenie 5G wymaga silnej współpracy, uczciwej konkurencji i mniejszej liczby regulacji. Zwrócił uwagę na to, że konieczne są również wspólne działania z politykami na poziomie krajowym i regionalnym.

Chciałbym zaproponować partnerstwo cyfrowe między władzami Polski a Deutsche Telekom. Partnerstwo   wspierałoby ambitną mapę drogową dla 5G, tzn. miasto podłączone do 5G do końca 2020 roku

Tim Höttges, prezes Deutsche Telekom

Bertrand Piccard, Solar Impuls

Przedsiębiorczość w centrum zainteresowania

Wieczorem pierwszego dnia kongresu na scenie głównej miało miejsce wydarzenie start4export, które otworzyła premier Beata Szydło. Przed międzynarodowym jury zaprezentowały się najlepsze zgłoszone startupy, zaś celem sesji było zachęcenie i pokazanie możliwości ekspansji zagranicznej młodych, innowacyjnych firm z Polski i regionu.

Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów

Z kolei Jadwiga Emilewicz,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podsumowała pierwszy rok działania programu Start in Poland, którego ogłoszenie odbyło się rok temu w ramach impact’16. Obejmuje on szereg inicjatyw rządu adresowanych do start-upów lokalizujących swój biznes w Polsce, tworząc warunki do wpierania ich działalności na każdym etapie rozwoju.

U progu odsłony czwartej rewolucji przemysłowej protagonistami rozwoju są właśnie duże przedsiębiorstwa i małe start-upy. Chcemy aby oferta instrumentów wsparcia innowacji pozwoliła wdrażać bardzo pożądany rodzaj współpracy w gospodarce, czyli kooperację dużych firm z małymi

Jadwiga Emilewicz,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju

Lucian Tarnowski, Bravenew

Digital Poland będzie wspierać

Podczas impact’17 miała również miejsce inauguracja działalności fundacji Digital Poland, która ma działać na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Założycielami fundacji jest 6 spółek: Dirlango, Ghelamco, MCI Capital, Onet-RAS Polska, Polpharma oraz T-Mobile Polska. Będzie ona skupiała firmy, samorządy i ośrodki akademickie, jej celem jest wsparcie budowy pełnego systemu niezbędnego do rozwoju cyfrowych innowacji oraz projektów w tych obszarach, gdzie nasz kraj może być globalnie konkurencyjnym.

Aleksander Kutela, Grupa Onet.pl, Digital Poland

Chcemy aby Polska w pełni wykorzystała możliwość, jakie daje cyfrowa transformacja i umocniła swoją pozycję w globalnym ekosystemie przedsiębiorczości i innowacji

Aleksander Kutela, prezes fundacji Digital Poland

Dave Allen, Palo Alto Networks

Przemysł 4.0 – last but not least

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiedział podczas impact’17 nowy etap w drodze do Przemysłu 4.0. Obecnie w kraju powstaje Polska Platforma Przemysłu 4.0, której celem działalności jest integracja szeregu działań związanych z cyfrową transformacją przemysłu oraz wspieranie rodzimych firm produkcyjnych. O tej ostatniej mówił również Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. W trakcie otwarcia kongresu podkreślał on, że Przemysł 4.0 to nie perpetuum mobile, a fala niosąca zarówno szanse, jak i zagrożenia. O ostatnim przemówieniu oraz planach związanych z powstaniem Polskiej Platformy Przemysłu 4.0 pisaliśmy tutaj – zapraszamy do przejrzenia informacji.

Carlos Moedas, Komisja Europejska
Źródło zdjęć: impact’17, Jacek Waszkiewicz