Przedstawiciele ABB i rządu oficjalnie otworzyli dzisiaj nowe globalne centrum usług wspólnych (Global Business Services) w Krakowie. Jednostka jest jednym z takich centrów, jakie firma tworzy na całym świecie, konsolidując swoją działalność biznesową. Centrum pomoże zrealizować główne cele strategii ABB Next Level i wspierało będzie cyfrową transformację firmy.

Firma ABB jest obecna w Polsce od 25 lat, zatrudnia tutaj 4600 osób sumarycznie w 11 fabrykach i 25 biurach. Polska jest również ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB – połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana. W kraju znajduje się również jedno z siedmiu korporacyjnych centrów badawczych ABB, tworzące technologie dla sektorów użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury.


Ceremonia otwarcia

Podczas ceremonii otwarcia nowego centrum GBS obecni byli minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl oraz zastępca ambasadora Szwecji w Polsce Ulrik Tidestroem. ABB reprezentowali członkowie zarządu Grupy Jean-Christophe Deslarzes i Bernhard Jucker oraz prezes zarządu ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.

W swoim przemówieniu minister Morawiecki powiedział, że nowa inwestycja ABB jest „dowodem na to, jak ważna jest Polska na mapie tego koncernu”. Dodał również, że na decyzję o inwestycji w Krakowie miał wpływ poziom wykształcenia i talent pracowników w Polsce.

Minister wspomniał system rekuperacji energii ABB, który został zainstalowany w metrze w Stambule jako przykład istotnego wkładu polskiej organizacji ABB. System został opracowany przez pracowników korporacyjnego centrum badawczego ABB w Krakowie we współpracy z inżynierami z Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie firma ma swoje centrum produkcyjne i kompetencyjne w obszarze energoelektroniki.

Dzisiejsza inauguracja wynika z dotychczasowej, silnej obecności ABB w Polsce i przełoży się na istotny wkład w gospodarkę lokalną. Nasi pracownicy w Krakowie odegrają kluczową rolę w realizacji strategii ABB Next Level i tworzeniu kolejnych innowacji z zakresu cyfryzacji przemysłu
Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB w Polsce

Lokalizacja centrum

Centrum GBS, które po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej będzie zatrudniać 2000 osób. Wybudowany przez firmę Skanska biurowiec „Axis” jest wyposażony w inteligentne rozwiązania z zakresu automatyki domowej i budynkowej ABB, obejmujące m.in. klimatyzację, wentylację, system oświetlenia i produkty niskiego napięcia. Budynek został zaprojektowany w sposób gwarantujący oszczędność energii na poziomie 25 proc. oraz mniejsze o 40 proc. zużycie wody.

ABB otwiera centrum usług wspólnych w Krakowie