Firma Synthos to jeden z największych w Polsce producentów surowców chemicznych, którego głównymi odbiorcami produktów są wytwórcy opon samochodowych. Wśród klientów są m.in. Goodyear, Bridgestone, Michelin, Continental czy Pirelli. Z powodu rosnących wymagań rynku producentów ogumienia do aut, wymuszanych kolejnymi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa, zakład zdecydował się wybudować od podstaw linię technologiczną kauczuku rozpuszczalnikowego i wdrożyć na niej zrobotyzowane pakowanie towarów.

Większość producentów na świecie wchodzi w tę technologię, ponieważ kauczuk rozpuszczalnikowy łatwo modyfikować i na jego bazie można produkować wyroby, które precyzyjnie spełniają oczekiwania odbiorców – stwierdza Arkadiusz Haras, dyrektor marketingu Synthos. Najczęściej wykorzystuje się go na bieżniki opon najwyższej klasy, ale także jako domieszkę do plastików, na przykład jednorazowych naczyń czy sztućców – dodaje.

Na nowej linii powstaje pięć rodzajów kauczuku, przy czym na jej końcu stanęły roboty ABB IRB 6640. Odpowiadają za pakowanie zbiorcze 33-kilogramowych kostek produktu, zabezpieczonych wcześniej folią. Każdego dnia ładują do skrzyń niemal 100 ton produktu. Roboty mają udźwig 180 kg i zasięg 2,8 m, decyzję o wyborze robotów ABB podjął inwestor.

Choć pozornie może się wydawać, że robot jest przewymiarowany, to jednak został dobrany idealnie. Tak duży udźwig jest niezbędny, ponieważ sam chwytak, którego rolą jest również odpowiednie ściśnięcie kostki kauczuku, waży 120 kg, a zasięg jest niezbędny, ponieważ skrzynie są dość głębokie i ramię robota musi sięgnąć do samego dna – wyjaśnia Paweł Giel z firmy AIUT, która wykonała całą linię pakowania „pod klucz”. Przedsiębiorstwo wykorzystało roboty ABB, zbudowało infrastrukturę energetyczną i przygotowało system sterowania procesem pakowania. Wcześniej, w 2009 roku, kooperacja zakończyła się zainstalowaniem robotów ABB IRB 6640 również w aplikacji pakowania kauczuku, tyle że emulsyjnego.

Budowa nowej linii przebiegała praktycznie bez większych przeszkód, ale największym sukcesem wykonawców, było uruchomienie produkcji już dwa tygodnie po oddaniu urządzeń do eksploatacji. I był to kauczuk spełniający wszystkie wymagania techniczne. Jeszcze nikomu na świecie nie udało się osiągnąć tak krótkiego rozruchu, są nawet zakłady, gdzie dojście do produktu pełnowartościowego trwało rok – podsumowuje Arkadiusz Haras.

Inwestor: Synthos
Dostawca technologii: ABB
Projektant i integrator: AIUT

Zdjęcia pochodzą z firm ABB (fot. Przemek Szuba), AIUT (fot. Urszula Czapla) oraz Synthos (zdjęcie tytułowe).